Четвер, 23 Червня, 2022

Ради перестають існувати: дебюрократизація чи маніпуляція?

Дніпровські депутати ухвалили рішення про утворення восьми районних адміністрацій замість районних рад. Районна рада — орган місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, певного району у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами (частина 2 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Місія (головна мета діяльності) органу місцевого самоврядування — призначення органу для розв’язання проблем суспільства (соціальних, економічних, гуманітарних та інших), пише dnepryes.

Новоутворені адміністрації будуть фінансуватися з міського бюджету. З двадцять восьмого жовтня адміністрації повинні почати своє функціонування.

Що це означає?

Ліквідований у 1991 році Радянський Союз залишив не тільки застарілі висотки та пам’ятники керманичам, але й систему рад. Україна перетворилася на незалежну державу, прийняла певний курс, це не могло не вплинути на політичну систему. Після набуття чинності парламенту та утворення партій, стало питання місцевого самоврядування, утворився сильний контрапункт двовладдя. Ради на місцях ділили прийняття рішень з нововведеними державними адміністраціями, що призводило до бюрократизації та хаотизації політичного процесу. Двовладдя у системі рад та адміністрацій зіграло велику роль у гібридизації українського режиму. 

Депутати завіряють, що саме ліквідація районних рад призведе до зменшення бюрократичного апарату та призведе до прозорої роботи державного управління у Дніпрі.

Досвід Києва та Європи

У 2010 році в Києві були згорнуті ради, замість них було утворено адміністрації. Лунала та сама риторика про “дебюрократизацію” та інші схеми утворення прозорості та спрощення функціонування апарату.  Після того, як ради були “демонтовані”, утворені адміністрації почали свою роботу, але майже не мали ніякого відношення до системи реального самоврядування. Озираючись на європейську Хартію міського самоуправління, основними принципами останнього є: субсидіарність  (коли повноваження отримує той орган, що є ближчим до населення), самостійність (повноваження, що надаються міському органу повинні бути повноцінними та дієвими), та презумпція компетентності (компетентність органа не повинна перетинатися з іншим органом будь-якого рівня). Більшість країн Європи зберегли силу рад, чітко розвівши повноваження районних рад та міських адміністрацій, не підводячи їх під одну гілку.

Таким чином вони розв’язали у проблему презумпції компетентності. 

А що в нас?

Дніпровські депутати вирішили не обтяжувати себе кропіткою та дійсно потрібною роботою, а просто, імітуючи закриття питання двовладдя на місцях та дебюрократизації, підвели самоврядування під одну гілку – свою. Таким чином вони ліквідували проблему презумпції компетентності, але відкрили питання субсидіарності, майже знищивши засновки районного самоврядування.