Вівторок, 19 Березня, 2024

Революція 1917: що відбувалося у Катеринославі?

Безліч вулиць Дніпра, ще до декомунізації, носили імена людей, які були для середньостатистичного жителя Української Радянської Соціалістичної Республіки всього-на-всього невеликим топонімом, який виходив з голови, як тільки житель проїжджав необхідну йому зупинку. В Незалежній Україні ці імена зовсім вже перетворилися в прах, а пізніше були демонтовані з пам’яті українців. Всі ці іменні топоніми явилися результатом виникнення на території України радянської влади, що закріпилася внаслідок безлічі конфліктів початку двадцятого століття (Жовтнева революція, Громадянська війна, Радянсько – Польська війна і так далі). Саме під прапором Рад Україна перебувала аж до дев’яносто першого року. Тоді відбувалися масові події, що призвели до краху Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Події тридцятирічної давнини відомі більшості жителів Дніпра згідно з віком. Події, що розгорнулися на цих місцях сто років тому по цей час залишаються не особливо оприлюдненими й досить темними для середньостатистичного дніпрянина. Далі на dnepryes.

Революційний Катеринослав

З огляду на повільність шляхів сполучення і телеграфного зв’язку, жителі Катеринослава дізнавалися про події в Петрограді (Саме так називався під час революції Санкт-Петербург, який був столицею і центром всієї імперії) з досить сильною затримкою. Лютневу революцію катеринославці взяли досить мирно і навіть легко. Особливо розуміння того, що відбувається  – не було, миттєвого зречення царя відразу не відбулося, а уклад губернії залишався таким,як раніше. Лютий став невеликою політичною розвагою, а городяни навіть не підозрювали, як події, що почалися з маленького повстання і заколоту, переростуть в щось більш криваве і жахливе. Соціальна та політична напруженість в місті акумулювалася давно, а трохи пізніше переросло в повстання і бойові дії, що розкрилися всією своєю панорамою в грудні сімнадцятого року.

Криза

Восени Катеринослав починає відчувати кризу продовольства: запаси вичерпуються, поповнень не очікується. Раніше утворилася система карток на хліб, сіль, мило, інші продукти харчування і побуту. Екзальтація від маніфестацій і гучних слів, сказаних ораторами, стоячими на бричці, розсіювалися дуже швидко. Все це спровокувало страйки на підприємствах, що виробляли основні товари споживання. Почався бунт на залізниці. Подібні події ще більше сприяли розвитку кризи, замикаючи її кільце вже навколо ший місцевого населення.

У політичному полі відбувалися не менш серйозні події: депутати від Тимчасового уряду втрачали реальний вплив на ситуацію, меншовиків та есерів витісняли більш радикальна структура – більшовики. Останні за місяць до перевороту в Петрограді вже були готові до заколоту. Їх політичний арсенал був сповнений: від агітації й маніфестацій до створення парамілітарних структур.

Помилка Кереньского

У Петрограді побоюються заколоту генерала від інфантерії Лавра Корнілова. Петрорада віддає наказ робочим розбирати рейки, намагаючись випередити перекидання частин ешелонами. Керенський, побоюючись свого недавнього союзника, настільки боїться перемоги Корнілова, що віддає зброю солдатам, підлеглим Петрораді. Саме ці рушниці солдати звернуть проти Тимчасового Уряду в жовтні. 

Леніна немає в місті, Лев Троцький не спить другу добу і вирішується на державний переворот. Так він справляє свій день народження. Підконтрольними більшовикам частинами зайняті мости, телеграф, телефонна станція, будівлі державної ваги. Переворот, що пізніше буде названий Великою Жовтневою Революцією, закінчено. Антонов-Овсієнко заарештовує тимчасовий уряд.

Центральна Рада України, недовго чекаючи, видає третій Універсал, в якому повідомляє про створення Української Народної Республіки, як автономії.

Місто рятувало наявність цінних природних ресурсів, за уторгування від яких воно могло проіснувати в подібній кон’юнктурі.

Петровський

Повернемося трохи назад. До Катеринослава, трохи раніше від перерахованих вище подій, приїхав Григорій Петровський. Член Державної Думи від робочих, в майбутньому – один з важливих більшовицьких діячів. Петровський відразу ж виступив на засіданні Ради робітничих і солдатських Депутатів Катеринослава. На ньому він закликав до форсованої боротьби з контрреволюцією. Пізніше, на одному із засідань РСДРП (б) Володимир Ульянов-Ленін оголошує про підготовку збройного повстання.

Укріплення більшовиків

Знову звернемо свою увагу на події в Петрограді. Уряд заарештовано, більшовики відкривають Другий Всеросійський З’їзд Рад, де і приймають декрет про Землю і Мир. Саме завдяки гаслам завершити війну і роздати селянам землю, більшовики отримали перевагу в легітимації своїх дій з боку населення. Створено новий уряд – Рада Народних Комісарів, або ж, новою мовою радянської абревіатури, Раднарком. На переговорах в Бресті, змінивши кілька делегацій, більшовики підписують принизливий сепаратний мир з Німеччиною, втрачаючи території Естляндії, Курляндії, Лефляндіі та інших регіонів, які раніше належали Російської Імперії. Тим самим вони завершують війну, зрадивши своїх союзників, стерши в пил весь сенс пролитої раніше крові, але зберігають свою владу, виконавши основні положення декрету про мир. 

Протистояння

Звернемося до Катеринослава. Відразу після перевороту в Петрограді, мав місце пленум Ради робітничих і солдатських Депутатів, в ньому взяли участь раніше сформовані фабричні та полкові комітети. Спільним рішенням, за результатами пленуму, було підтримати петербурзький переворот. Противниками ж радянської влади була сформована Українська Губернська Рада, підконтрольна Центральній Раді. Губернська Рада у своїй резолюції досить чітко дала зрозуміти, що не допустить затвердження радянської влади в Україні.

Подальші події послужили початку створення дрібних вогнищ громадянської вони, що пізніше переросла в кровопролиття небувалого масштабу.

ФОТО – МАММ/МДФ

.,.,.,.