Четвер, 23 Червня, 2022

25 жовтня – день пам’яті звільнення Дніпра. Що важливо знати дніпрянам?

У цьому році 25 жовтня відбулося важлива подія – місцеві вибори 2020. Але для дніпрян дата відома не тільки завдяки голосуванню, адже щорічно в цей день в місті згадують звільнення від німецької окупації часів другої світової війни. Далі на dnepryes.

Що сталося?

В серпні 1943 радянська армія наблизилася до річки Дніпро. Наступ на лівому березі Дніпра дозволив вийти на рубежі річки. З серпня до грудня 1943-го радянська армія провела ряд стратегічних наступальних операцій відомих як битва за Дніпро. В рамках масштабної операції, восени 1943-го пройшла Дніпропетровська наступальна операція.  Під час бойових дій за визволення міста, війська форсували укріплений німцями берег річки, відомий як “східний вал”. Створити ефективні оборонні споруди було гарантією виживання німецьких позицій, які вони готували протягом кількох місяців. З жовтня по грудень проходили радянсько-німецькі бої за контроль над берегом річки і навколишньої території. Завдяки успішним наступальним операціям, 25 жовтня радянським військам вдалося звільнити одразу два великих міста на берегах річки – Дніпропетровськ (Дніпро) і Дніпродзержинськ (Кам’янське), а також прилеглі населені пункти. Важливо відзначити, що під час наступу німецькі війська кілька разів змогли перейти в контрнаступ і нав’язати свої бої. Після звільнення міст, війська просунулися далі вглиб на кілька десятків кілометрів і зупинились в боях. Тільки після подальшого підкріплення, в рамках наступних бойових операцій, вдалося продовжити наступ, на початку 1944 року.

Хто відзначився?

Наступальні дії вели армії 2го та 3го Українських фронтів. Особливо відзначилися в боях 152-та стрілецька дивізія, 195 стрілецька дивізія Сучкова, яка також зіграла важливу роль при звільненні Новомосковська (за що отримала найменування Новомосковської), 353-а стрілецька дивізія та ін. Кілька дивізій і полків отримали назву дніпропетровських, за активні бої.

Чи залишилася пам’ятна дата в тіні?

Незважаючи на захоплення інфополя місцевими виборами, пам’ятній дати приділили увагу. Ще чинний мер Б. Філатов, депутати міськради і члени ради ветеранів Дніпра поклали квіти до пам’ятника 152ї стрілецької дивізії.  У церемонії брали участь солдати, прозвучали пам’ятні постріли.

Підсумок…

Незважаючи на політизацію історії та суперечливі дані, погляди на події Другої світової, важливо пам’ятати масштаби людських жертв, горя і страждань населення. Навряд чи прості жителі хотіли розв’язати війну та ризикувати собою, замість мирного і щасливого життя. Але найбільше в боях загинуло саме таких. Кількість жертв у масштабній Дніпровській битві доходить до сотень тисяч солдатів. При цьому важливо пам’ятати тяготи та страждання невійськових людей, що проживали на окупованій території, будучи не в змозі захиститись. Нехай в пам’ятні дати ми згадуємо про ціну мирного життя і не забуваємо, що сьогодні хтось також захищає рубежі нашої країни. Пам’ять загиблим.