Четвер, 18 Серпня, 2022

Кого можна вважати першим мером Дніпра і Катеринослава?

Мер – посада відповідальна і в різні роки вона називалася по-різному. У цій статті на dnepryes.com.ua ми розберемо, кого називають мером і кого можна вважати першим мером Дніпра.

Хто такий міський голова?

Мером називають голову міської адміністрації. Міський голова має бути надійним “господарником”, який регулює роботу міської ради, відповідає за всі сфери життєдіяльності свого міста, також несе відповідальність за безпеку городян. Мер – посада виборна.

Перші мери Катеринослава

Посаду міського голови затвердили у Російській імперії 1766 року, а 1785 року почали обирати й міську думу. Варто зазначити, що майже всі мери у 100-річний період (до 1887 року) були купцями. Деякі з них були неграмотні, що викликало певні конфузи.

Перші вибори в Катеринославі відбулися 1787 року. На них здобув перемогу Іван Шевельов, який сам і проводив вибори. До того, як стати мером, він був власником шинку. Інформації про нього та його діяльність на посаді дуже мало, але в історичних документах сказано, що він був активним діячем.

Другим мером став Дмитро Горяїнов у 1791 році. З його ініціатив був побудований перший міст через річку Дніпро, Троїцька та Успенська церква. Навіть був відзначений імператором Павлом II золотою медаллю за заслуги. Обирався ще двічі: у 1797 та 1811 роках. Разом із Башмаковим закріпили за містом землі, створили план міста.

Петра Башмакова обрали у 1794 році. Башмаков ввів ліміт на таксу для харчів. І став першим, хто купив для міської думи будинок у правобережному Катеринославі. Нагадаємо, що на той час Катеринослава було два. Розвивав активно торгівлю та просив грошей у центральної влади.

Кого можна вважати першим мером Дніпра?

Валерій Пустовойтенко, Микола Швець чи Іван Куліченко? Існують різні версії, кого можна вважати першим мером.

Першим міським градоначальником став Валерій Пустовойтенко. Він очолював міськраду ще до того, як Україна стала незалежною. Тоді мерів не обирали, а призначали «зверху». На той час у Дніпропетровську була велика кількість проблем, місто нагадувало величезний ярмарок. На цій посаді Пустовойтенко зміг вирішити проблему з дефіцитом продуктів, виділивши 2000 га землі для городів. Під час його правління з’явилося 12 шкіл, поліклініки на залізничному тополі та Лівобережному, а також кінотеатр “Січ”. Залишив посаду у зв’язку з підвищенням.

У 1993 році недовгий час очолював міськраду Павло Меркушов, який уже мав більший досвід управлінця у промисловій сфері. Через рік відбулися перші міські вибори, де вже мешканці могли вирішувати долю свого міста. На тих виборах переміг Микола Швець.

Швець просунув ініціативу про будівництво Південного Міста, внаслідок якої місто отримало нову транспортну розв’язку між житловими масивами Придніпровськ та Перемога. Навів лад на центральних вулицях, прибравши торговельні намети. У 1997 році Швеця обирають повторно.

У 1999 році приходить до влади приходить Іван Куліченко. Через величезний термін правління (15 років) його запам’ятали найбільше. Хоча це вже були треті вибори, коли обирали мешканці міста. Таким чином, першим градоначальником Дніпропетровська був Валерій Пустовойченко, але з огляду на те, що вперше виборна посада міського голови з’явилася 1997 року, то Микола Швець.

.