Четвер, 23 Червня, 2022

Нова політика проведення місцевих виборів у Дніпрі та області

З прийняттям нового виборчого кодексу дещо зміниться процедура проведення місцевих виборів. Яких новинок чекати громадянам і політикам в Дніпрі і Дніпропетровській області – читайте на dnepryes.

Зміни в новому кодексі

В кінці 2019 роки вже новий склад Верховної Ради України проголосував за багатостраждальний виборчий кодекс. 1 січня набув чинності новий документ з правками Президента України Володимира Зеленського.

Серед головних інновацій – збільшення застави для участі у виборах всіх рівнів в 36-40 разів. Для реєстрації кандидатами на місцеві вибори необхідно внести заставу, що дорівнює 4-кратному розміру мінімальної заробітної плати (на 1 січня 2020 року становить 4 723 грн.) на кожні 10 тис. виборців, а не на 100 тис., як було раніше. Однак заставу повернуть тим партіям, які пройдуть до рад.

При цьому нові розміри застав для участі в місцевих виборах набагато вище, ніж для виборів до Верховної Ради України або на посаду Президента. Партія, яка захоче подати списки кандидатів до всіх обласних рад України, витратить на заставу приблизно 56 млн. грн. – в 12 разів більше, ніж обійшлося б їй участь в парламентських виборах. До речі мер Дніпра Борис Філатов позитивно висловився про збільшення застави на виборах.

У кодексі зберігаються діючі критерії визначення кількості депутатського корпусу в залежності від кількості виборців.

1

Вибори на рівні регіонів і великих міст

Щоб балотуватися в депутати або мери великих міст на місцевих виборах, в залежності від кількості жителів, тепер необхідно заплатити від 170 тис. до 4,1 млн. грн. Для кожної п’ятірки кандидатів у списку партії (місця з 1-го по 5-е, з 6-го по 10-е і т.д.) передбачена 40%-а гендерна квота (тобто з кожних 5 кандидатів має бути не менше 2 жінок і не більше 3 чоловіків або навпаки).

Вибори в обласні та міські ради (більше 90 тис. виборців) будуть проходити за пропорційною системою з відкритими списками. Самовисування не передбачено. Спочатку виборець повинен вибрати партію, а потім сподобався кандидата від цієї партії (але це не обов’язково). Мандати отримають місцеві організації партій, який подолали бар’єр в 5%. Відповідно мандати розподіляться між найбільш рейтинговими кандидатами від партій.

2

Міських голів (в містах з населенням понад 90 тис. виборців) обиратимуть за мажоритарною системою абсолютної більшості: перемогу здобуде кандидат, за якого проголосують більше 50% тих, хто прийшов на вибори. Тобто вибори мера, як і до цього, будуть проходити в два тури.

Вибори до рад районів, малих міст, селищ і сіл

За новим виборчим кодексом вибирати депутатів міських, районних, сільських та селищних рад (з населенням до 90 тис. виборців) будуть за мажоритарною системою відносної більшості. Райони і населені пункти розділять на виборчі округи, кількість яких буде в 3 рази менше, ніж кількість депутатів в раді.

В одному окрузі зможуть вибрати від двох до чотирьох депутатів. Перемагають ті з кандидатів, хто набирає найбільшу кількість голосів на округах (базово – 3 кандидата), незалежно від того, ким вони були висунуті. Допускається самовисування. У кожному окрузі партія може висунути кілька кандидатів. Тут теж передбачена гендерна квота в 30%.

Правда, поки не зрозуміло, який обсяг виборчої застави повинні платити партії на виборах в невеликих населених пунктах, якщо висунутий кандидатів не по всіх округах. Також не зрозуміло, скільки застав партія повинна платити в кожному окрузі (де буде 1-3 кандидата від неї), і скільки – самовисуванці.

3

І яку частину застави повернуть партіям в разі обрання їх кандидатів у невеликих містах – теж не ясно, адже тут немає прив’язки до виборчого бар’єра в 5%. Схоже, що виборчу заставу для кандидатів у депутати та міських голів малих міст взагалі скасують. У селищах і селах і зараз застава не сплачується для участі у виборах.

Сільських, селищних, міських голів та сільських старост (населення до 90 тис. виборців) обиратимуть за мажоритарною системою відносної більшості: переможе кандидат, що набрав найбільшу кількість голосів.

Як будуть проходити вибори в Дніпрі та області

Згідно з даними з Державного реєстру виборців, станом на кінець грудня в Дніпропетровській області було зареєстровано 2 млн. 473 тис. 156 виборців. Частина жителів виїхали в інші регіони або країни, тому не бере участь в місцевих виборах. За формулою заставу за участь у виборах до Дніпропетровської облради складе для кожної партії по 4 млн. 672 тис. 286 грн. Однак цифра трохи зменшиться, тому що населення області поступово скорочується. В облраді залишиться 120 депутатів. Однак, можливо, зміняться межі виборчих округів, що пов’язано зі створенням ОТГ і проведенням адміністративної реформи.

У Дніпрі збережеться 64 виборчі округи. Чи будуть міняти їх межі – не відомо. Застава для участі в виборах мера або для висунення одного партійного списку кандидатів у Дніпровський міськрада складе близько 1 млн. 412 тис. 371,6 грн. Однак теж запорука несуттєво зменшиться через зниження кількості населення. Вибори до райрад міста проходити не будуть, тому що Борисом Філатовим було прийнято рішення про не формування районних у місті рад нового скликання.

4

Цікаво, що у виборчому кодексі збереглася норма про вибори до районних рад області, які за майбутньої адміністративно-територіальної реформи повинні бути ліквідовані. Також актуальність районних рад області відпадає через об’єднання територіальних громад і переймання ними на себе повноважень районної влади. Однак якщо райради області збережуться, для участі у виборах не потрібно буде платити виборчу заставу.

Як припускають експерти, новий виборчий кодекс ще зазнає чимало змін і доповнень до місцевих виборів. А ми за цим прослідкуємо і про все розповімо.