Субота, 14 Травня, 2022

Чи є Україні справа до реабілітації ветеранів?

 

 

В той час, як у багатьох країнах світу існує своя власна програма реабілітації людей, що приймали участь у бойових діях та реінтеграції таких людей у цивільне суспільство, в Україні все ще ігнорується створення державної програми підтримки наших воїнів – ветеранів війни на сході. Це питання є дуже важливим, але чомусь воно й досі залишається без уваги з боку держави, пише dnepryes.com.ua.

Світовий досвід з реінтеграції ветеранів

Ми живемо в епоху, коли процес інтернаціоналізації є надзвичайно активним. Реінтеграція учасників бойових дій у цивільне життя не є новим явищем для світу. Проблему, яка існує в Україні не можна сьогодні назвати унікальною. Існує досвід минулих років, який вже давно не зберігається в таємниці. Все це лежить на поверхні. Варто лише адаптувати досвід світу для нашої країни.

США

В США, де військові воювали в Ірані й В’єтнамі розробили велику кількість програм національного масштабу для ветеранів, такі проекти діють і сьогодні. Наприклад, існує проект з використанням іпотерапії «Horses for Heroes». Програма сприяє соціалізації людини через організацію групових кінних заїздів. Сам процес спілкування людей, що знаходяться у депресивному стані, стабілізує емоційну та психічну рівновагу. Кожен кінь, подібно до людини має свій характер та темперамент. Цей фактор і є ключовим в кінній терапії. Метод вважається найбільш дієвим з усіх існуючих. Проект став в США механізмом національного масштабу. Вона реалізується через безоплатну взаємодію кінних клубів з спеціальними військовими шпиталями. Фінансова допомога надходить від держави та благодійників.

Ізраїль

Про ветеранів з інвалідністю в Ізраїлі піклується уряд та міжнародна організація Beit Halochem, яка допомагає учасникам воєнних конфліктів. Фінансування здійснюється за допомогою неприбуткових організацій зі всього світу та реабілітаційного відділу Міністерства оборони в Ізраїлі.

Якщо колишній воїн хоче навчатися, то він може отримати стипендію, як академічну так і спортивну. Така допомога сприяє скорішому поверненню до життя у суспільстві, а особливо цінною вона є для тих, хто втратив кінцівки у бойових діях.

Завдяки програмі, ветерани та їх сім’ї відвідують просторі центри  допомоги площею до десяти тисяч квадратних метрів, де отримують фізіотерапевтичні процедури, гідротерапію (спортивні тренажерні зали, басейни) та реабілітацію, беруть участь в культурно-освітніх та креативних творчих заходах.

Шрі-Ланка

Існує практика вирішення й складніших наслідків збройних конфліктів, коли воїни однієї країни приймали різні сторони, але ж повернутися їм необхідно до одного й того самого суспільства. Так відбулося у Шрі-Ланці 2009 року, коли переважно молоді ланкійці повернулися до мирного життя після затяжної громадянської війни, що тривала на протязі 16 років з деякими перервами.

Було створено урядову Службу Верховного Комісара, яка виступала у вигляді державного органу, що мав на меті допомогу ланкійській молоді у реабілітації та інтеграції. Урядова програма сприяла взаємодії людей через освітні, релігійні, психологічні, соціальні та творчі практики.

Сьєрра-Леоне

У Сьєрра-Леоне була дещо схожа ситуація, коли у збройному конфлікті в середині країни брали участь більше двадцяти п’яти тисяч осіб з кожного з боків.

Для того, щоб допомогти воїнам реабілітуватися, держава у співпраці з Німеччиною створила проект з бюджетом у п’ять мільйонів євро. Програма надала ветеранам соціальне житло та можливість професійного навчання та зміни кваліфікації. Також були пункти, які передбачали інтеграцію не тільки воїнів, але й для їх дітей.

Проект забезпечив вражаючі результати. Вісімдесят відсотків учасників бойових дій успішно інтегрувалися до цивільного життя після навчальної програми, шістдесят відсотків розпочали власну підприємницьку діяльність або ж знайшли роботу за наймом, а шістдесят шість відсотків «випускників» програми розповіли, що нарешті відчувають сприйняття з боку суспільства.

Необхідність реабілітації

Учасники бойових дій на сході України, як правило, мають потребу в реабілітації, реалізації себе в соціумі, професійній реалізації, психологічній підтримці. Повернувшись додому, людині важко адаптуватися самостійно до певних ситуацій в родині, віднайти себе у житті, повернутися до роботи або знайти нову. Можливо, людина психічно або фізично не готова до повернення у звичайне життя. Вже була велика кількість випадків самогубств серед ветеранів, які не знайшли себе у цивільному житті, не змогли відчути себе прийнятими суспільством.

Але, на превеликий жаль, в країні не має жодного державного проекту реінтеграції ветеранів у суспільство, хочу війна триває вже сім років.

Як  відбувається адаптація ветеранів в Україні?

Зараз в Україні відбувається робота лише різних громадських закладів та недержавних інституцій, які займаються організацією великої кількості програм для колишніх бійців АТО, намагаються зменшити наслідки негативного впливу тяжких подій, мінімізувати непрямі витрати. Такі проекти підтримуються міжнародними благодійниками, але всі ці організації мають лише регіональний характер та невеликі бюджети.

Найвідомішою програмою є «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей», що заснований МОМ та фінансується також країнами ЄС.

Важливим аспектом проекту виступає психосоціальна адаптація колишніх бійців та заходи, що сприяють їх згуртуванню в соціум завдяки активними кар’єрним тренінгам, ворк-шопам, спортивним змаганням, спілкуванню з представниками міської влади, наданню грантів для професійної реалізації та можливості стати самозайнятим. Підготовлені фахівці надають ветеранам та їх сім’ям кваліфіковану допомогу, проводячи психологічні консультації для них.

Чотириста ветеранів отримають гранти до тисячі євро на створення власної справи, а також будуть надаватися гранти меншого номіналу для змінення або підвищення кваліфікації та отриманню професійної освіти колишніми бійцями.

На сьогоднішній день ця програма впроваджена у Дніпропетровській, Київській та Львівській областях.

Фінансуванням подібних проектів має займатися наша держава, а не країни-партнери з ЄС. Такі ініціативи сприяють стабілізації українського суспільства, що є надзвичайно важливою місією. Ветерани виявили свою готовність обороняти Україну, тож саме держава повинна допомогти їм та їхнім родинам.

Існує також благодійний фонд, який профінансував значну кількість проектів здебільшого для жінок з родин АТО. Фонд так і називається «Український жіночий фонд». Він має декілька центрів у різних містах, де надають психологічну допомогу, проводять оздоровчо-реабілітаційні заняття, тренінги із  запобігання насильству, а також спеціальні заняття для емоційно- психологічного розвантаження. Центр може надати жінкам з родин АТО, що постраждали від домашнього насильства прихисток на деякий період.

Слід також відзначити проект, що направлений проти насильства над дружинами бійців АТО «Війна, яка не відпускає». Проект передбачає роботу зі ЗМІ з переважно жіночою аудиторію для висвітлення проблем насильства та заходів щодо запобігання цьому.

Американські організації з реінтеграції українських бійців

На сьогоднішній день існує організація Donbas Battalion Corp – приватна військова корпорація, що також сприяє реінтеграції колишніх учасників бойових дій. Вона була започаткована у 2019 році у США та складається з українських представників.

«Так склалося, що дуже багато добровольців, атовців, які пройшли через бойові дії, не можуть знайти себе в мирному житті. Дуже багато випадків суїциду, невмотивованої агресії, яка закінчується кримінальною відповідальністю. Якщо вони намагаються знайти роботу після демобілізації – виникають великі проблеми з роботодавцями. З великим скрипом роботодавці беруть АТОвців. Тому багато виїжджають за кордон: збирати полуницю, будувати будинки, хтось спивається або потрапляє у в’язницю. Якщо держава не використовує такий серйозний ресурс, як люди з підвищеним почуттям справедливості, які пройшли бойові дії, то ми вирішили їх зібрати і надати їм можливість нормального життя. Щоб вони могли використовувати всі ті якості, які придбали на війні, і при цьому ще заробляли нормальні гроші, утримували свої сім’ї. Щоб вони не відчували себе як у приймаках, а були нормальними людьми, які можуть гордо дивитися на оточуючих, не залежати ні від кого економічно, і робити те, що вони вміють найкраще», – розповів про мету, з якою було створено дану організацію Анатолій Віногродський, який є одним з керівників корпорації, а також є колишнім командиром батальйону «Донбас».

Відмітимо також програму для ветеранів війни на Донбасі від держдепартаменту США з доларовим грантом у 5,1 мільйонів. В нашій країні реалізація цієї програми відбувається такою організацією, як IREX – «International Research & Exchanges Board». 

Державний департамент США зазначає, що «чинна програма реінтеграції ветеранів використовуватиме інформацію на основі фактично даних, щоб забезпечити Україну інструментами, які дадуть їй змогу краще надавати послуги з турботою про ветеранів, які повернулися з Донбасу».