Четвер, 23 Червня, 2022

Чи законні дострокові місцеві вибори у Дніпрі та області?

Парламентська кампанія ще не закінчилася, а політики вже всерйоз обговорюють можливість проведення дострокових місцевих виборів. Але наскільки їх реально провести, і як це співвідноситься з законами і Конституцією України? Детальніше на dnepryes.

Що говорить Закон і Конституція України

Згідно ч. 30 ст. 85 Конституції України, саме до повноважень Верховної Ради належить призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування. Таким чином, жодна інша організація не має повноважень на оголошення позачергових місцевих виборів.

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», позачергові вибори місцевих рад, сільського, селищного, міського голови призначаються Верховною Радою у зв’язку з достроковим припинення їх повноважень. При цьому Закон визначає виключні підстави дострокового припинення таких повноважень. Так, ч. 1 ст. 78 Закону визначає наступні підстави:

  • якщо рада прийняла рішення з порушенням Конституції України, цього та інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом;
  • якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питання, віднесені до його компетенції;
  • передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану».

Крім того, Закон визначає чіткий порядок ініціювання дострокового припинення повноважень. Та ж ст. 79 Закону визначає виключні підстави дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і чіткий порядок ініціювання дострокового припинення повноважень. А після впровадження децентралізації, змінами до Закону додано ст. 79-1, яка регламентує такий порядок по старостам. Але по старостам приймає рішення не парламент.

вибори

Дострокові вибори – порушення законодавства

Слід також врахувати, що Регламент Верховної Ради передбачає певну процедуру проходження законопроектів (ініціатива, розгляд комітетом, затвердження порядку денного сесії), а також те, що комітети точно не сформуються так швидко, як того хочуть.

Тепер відкриваємо Закону України «Про місцеві вибори»: ч. 3 ст. 14 знову-таки нагадує, що позачергові вибори призначаються в разі дострокового припинення повноважень… Ч. 1 ст. 15 визначає, що позачергові місцеві вибори призначаються не пізніше, ніж за 60 днів до дня виборів.

Втім, призначення позачергових виборів всіх органів місцевого самоврядування стане порушенням Конституції і законів України. Більш того, це буде порушенням Європейської Хартії місцевого самоврядування.

Найбільша загроза від цих виборів саме для реформи децентралізації: поки адміністративно-територіальних пристрій не готовий до проведення місцевих виборів, з огляду на незавершеність процесу формування ОТГ по всій Україні. Крім того, саме адміністрування виборів буде надскладним.

Інша глобальна проблема – сам закон про місцеві вибори: багато нарікань на виборчу систему. А новоприйнятий Кодекс про вибори вступає в силу з 2023 році (в разі вступу в силу).