Середа, 22 Червня, 2022

43 роки тому в Дніпродзержинську

Травень Дніпродзержинську (нині Кам’янське), зазвичай асоціюється зі святом Перемоги, як і у всіх пострадянських республіках. Але була ще одна дата, яка в радянські часи шанувалася майже всім колишнім СРСР.

Сайт dnepryes.com.ua розповість сьогодні про це. Не секрет, що в ці дні в місті відбулася подія, котра в багатьох аспектах долю міста, дало йому популярність в Європі та світі.

У ці травневі дні виповнилося 43 роки, коли в місті було відкрито погруддя Генеральному секретарю ЦК КПРС, Голові Верховної Ради, Герою Соціалістичної Праці та чотири рази Герою СРСР Леоніду Іллічу Брежнєву.

За часів правління Брежнєва, коли вся країна готувалася гідно зустріти 70-річчя, було прийнято рішення про нагородження його другий Зіркою Героя Радянського Союзу. Вручення великої нагороди приурочили до Дня Великої Перемоги 9 травня 1976 року.

Тоді вже був прийнятий Указ про встановлення бюста на батьківщині героя, якщо він був нагороджений цією нагородою двічі. Ось і вирішили встановити бюст Л. І. Брежнєва. Були затверджені автори проекту: Соснін, Кулёв, Круглов. Був виданий замовлення на виготовлення двох пам’ятників Ленінградському заводу з матеріалу, доставленого з Житомира.

У Ленінграді було виготовлено два однакових бюста Брежнєва Л.І. Де подівся другий пам’ятник, так і залишилося загадкою протягом 43 років. Роботи велися дуже інтенсивно із залученням Управління Капітального Будівництва Придніпровського Хімічного заводу (ПХЗ), до складу якого входив військовий будівельний батальйон, який був включений в роботу.

Місце було вибрано вдало — Жовтнева площа. На самому початку скверу, ця площа височіла над усім містом, центральна частина якого йшла стрімким спуском вниз, перетинаючи площу Леніна і йшла до самого кінця проспекту Леніна.

Роботи велися інтенсивно, адже підганяли терміни та необхідно було відкрити пам’ятник саме до Дня Перемоги. Всі сподівалися, що на відкриття бюста приїде сам винуватець торжества.

І ось на мітингу, який зібрався 8 травня 1976, був знятий білий балахон з бюста і місту постав образ “Дорогого і всіма улюбленого, рульового нашої партії та уряду, Генерального Секретаря ЦК КПРС, Героя Соціалістичної Праці, двічі Героя Радянського Союзу Леоніда Ілліча Брежнєва “. На постаменті дві Золоті Зірки Героя СРСР, по обидва боки від них два ордени Леніна, нижче напис “Брежнєв Леонід Ілліч Герой Радянського Союзу, Герой Соціалістичної Праці”.

Генеральний секретар ЦК КПРС прибув на батьківщину в рідний Дніпродзержинськ, але лише у вересні 1979 року. Кортеж промчався з Дніпропетровська в рідній Дніпродзержинськ буквально хвилин за 25 по новій трасі міжнародної траси, яка була побудована паралельно старої за трохи більше ніж рік. Ця траса від Дніпропетровська до площі Жовтневої, де встановлено бюст служить до сих пір, підтримувана невеликими ремонтами.

Він виступив з промовою у свого бюста і подякував усім землякам за доблесну і непроста праця, за те, що примножуються слава і робоча доблесть міста-трударів. Багато тоді це сприймали з жартами, що старіючий Генсек читає промову з папірця самому собі. Багато хто вважав, що він приїхав попрощатися з рідними місцями, з рідним містом, з друзями.

У 2010 році з трибуни Кремлівського Палацу з’їздів депутат Верховної Ради СРСР від Дніпродзержинська Сергій Конєв названий наше місто столицею застою. Це дуже обурило громадськість, адже в місті, як ніде велося будівництво нових заводів, здавалися тисячі квадратних метрів житла для робітників, будувалися нові садки, школи, будувався Лівобережний Дніпродзержинськ, який був ізольований від промислової частині міста.

Завдяки активістам і ветеранам, а так само підтримки міської влади, бюст Брежнєва уникнув долі пам’ятників Леніну і Дзержинському, які потрапили під “Закон про декомунізацію”.

І понині, ось уже 43 роки в затишному і красивому сквері в тіні каштанів сидять на лавочках люди, мами гуляють з колясками. А на них, немов з тих далеких добрих часів дивиться своїм загадковим поглядом Леонід Ілліч.

І до сих пір поспішають до нього приїжджі гості, земляки, яких життя розкидало по світу, всі хочуть засвідчити свою повагу, поклонитися і сфотографуватися біля підніжжя його погруддя.